Katalytické lampy sú novou a veľmi modernou podobou osviežovačov vzduchu. Vďaka katalytickej reakcii, ktorá sa spustí horením, prevoňajú rýchlo a intenzívne svoje okolie a navyše zbavia interiér zápachu a baktérií. Vonná esencia je ukrytá v sklenenej nádobke, ktorá je dizajnovo prepracovaná majstrami v svojom odbore. Okrem vyššie spomenutých výhod vyhovujú aj tým najprísnejším zdravotným normám. Katalytická reakcia sa odštartuje krátkym zapálením lampy a následným sfúknutím plameňa. V tomto okamihu začína prebiehať chemická reakcia, pomocou ktorej dochádza k čisteniu vzduchu v interiéri.
Z HISTÓRIE LÁMP
Prvú katalytickú lampu vyrobila francúzska spoločnosť Lampe Berger Paris – dnes Maison Berger Paris v roku 1898, a to na dezinfekciu a čistenie vzduchu v nemocniciach od baktérií a nežiaducich pachov.
Nápad pridávať do naplní vonné esencie prišiel až o pár rokov neskôr, keď v spoločnosti rástol dopyt po hygiene a čistote aj v domácnostiach. Keďže bol Paríž počiatkom 19. storočia svetovým centrom parfumérov a sklárov, firma Maison Berger využila príležitosť a mohli tak novo uviesť na trh vône do katalytických lámp, ktoré vzduch prečistia a zároveň prevoňajú.
PRINCÍPY KATALYTICKÝCH LÁMP
Katalytická oxidácia je chemická reakcia, pri ktorej dochádza k horeniu bez plameňa, vďaka tomu vzduch efektívne čistí, dezinfikuje a odstraňuje z neho nežiaduce pachy, napr. cigaretový dym, pachy z varenia alebo domácich maznáčikov. Na rozdiel od aróma difuzéru, ktorý nežiaduce pachy iba prekrýva, katalytická lampa molekuly pachu pohlcuje a neutralizuje. Dochádza k odstráneniu všetkých nečistých zložiek ovzdušia. Katalytická lampa je vhodným prostriedkom na čistenie vzduchu aj pre deti alebo osoby s dýchacími ťažkosťami vďaka možnosti využitia neutrálnej (neparfumovanej) náplne.
Základom katalytickej lampy je „kamienok“ vyrobený z poréznej keramiky, ku ktorému bavlneným knôtom prestupuje vonná esencia. Po zapálení kamienka dôjde k jeho rozpáleniu na teplotu 500 °C. Potom sa plameň po cca 2 – 3 minútach sfúkne a nasleduje katalytická reakcia. Náplň pri katalytickej reakcii oxiduje za prítomnosti vzduchu, pričom dochádza k uvoľňovaniu molekúl schopných neutralizovať nežiaduce pachy a baktérie. Dochádza k uvoľňovaniu vonnej esencie do priestoru a intenzívnemu prevoňaniu interiéru. Vonné esencie nie sú pri katalytickej reakcii spaľované, ale jednoducho odparované z teplého povrchu katalyzátora (kamienka). Pri tomto procese nedochádza k spaľovaniu kyslíka a vytváraniu splodín. Kvalita prevoňania je teda vyššia než pri vonných sviečkach alebo aróma lampách.
HLAVNÉ VÝHODY KATALYTICKEJ LAMPY:
- ✓ Odstraňuje nežiaduce pachy
- ✓ Dezinfikuje vzduch od baktérií
- ✓ Pach neprekrýva, ale pohlcuje jeho molekuly
- ✓ Nespotrebováva kyslík, nevytvára splodiny
- ✓ Intenzívne prevonia aj väčšie priestory
AKO LAMPU POUŽÍVAŤ?
- Katalytickú lampu umiestnite na rovný pevný povrch a naplňte ju vonnou zmesou, ideálne do 2/3 objemu.
- Do otvoru lampy vsuňte bavlnený knôt, ktorý je zakončený keramickým kamienkom. Pri prvom použití alebo pokiaľ bola predtým lampa prázdna vyčkajte 20 minút (niekedy aj dlhšie), aby kamienok dostatočne absorboval vonnú zmes. Akonáhle bude dostatočne nasiaknutý, jemne zmení farbu.
- Kamienok zapáľte a nechajte horieť približne 2 – 3 minúty. Dbajte na bezpečnosť, spočiatku môže byť plameň pomerne vysoký (až 10 cm).
- Plameň sfúknite.
- Teraz nasaďte na kahan dekoratívnu krytku s otvormi. Dbajte na bezpečnosť, kamienok je teraz rozpálený na teplotu až 500 °C. Začína katalytická reakcia a do priestoru sú uvoľňované aromatické látky obsiahnuté v náplni. Lampu nechajte voňať ako dlho uznáte za vhodné. Na prečistenie a prevoňanie vzduchu miestnosti bežnej veľkosti (10 m2) stačí 20 minút, v miestnosti strednej veľkosti (50 m2) je potrebná približne jedna hodina.
- Katalytickú reakciu zastavíte nasadením kovovej krytky na kamienok. Bez prítomnosti vzduchu dôjde k ukončeniu katalýzy a kamienok vychladne. Dbajte na tesné nasadenie kovového uzáveru v čase, kedy katalytickú lampu nepoužívate, aby nedochádzalo k nežiaducemu odparovaniu náplne. Na kovovú krytku môžete nasadiť dekoratívnu krytku s otvormi. Pri následnom použití stačí vyňať kovovú krytku a opäť zapáliť kamienok na dve minúty. Ďalší postup zostáva rovnaký.